Skip to content Skip to footer

Saç Ekiminden Sonra İz Kalır Mı?

Saç ekimi sonrası süreç ve dikkat edilmesi gerekenler, bu tedaviye başvurmayı düşünen ve saç ekimi yaptıran kişiler tarafından en çok merak edilenler arasında yer alır. Uzmanlar tarafından verilen tavsiyeler ve bu tavsiyelere uymak, saç ekim sürecinin başarılı olmasında son derece önemlidir. Operasyondan sonraki süreç kısmen uzundur. Operasyon sonrası önerilere dikkat etmeli ve kişinin kendinde gözlemlediği değişikliklerin normal ve doğal bir sürecin parçaları olduğu bilinmelidir. Saç ekimi sırasında kesi uygulanmadığı için iyileşme sonrası yara izi kalmaz. 

Saç ekimi sonrasında ciddi olmayan yan etkiler ortaya çıkabilir. En çok görülen yan etkilerden biri olan şişlik, vücudun yaralanma ve hasarlara verdiği tepkidir. Şişlik, doğal bir durumdur, zararsız ve geçicidir. Şişen bölgeye soğuk uygulamak, bölgeyi yüksekte tutmak, bol bol su içmek şişliğin çabuk geçmesini sağlar ve etkisini azaltır. Saç derisinde kızarıklık, kaşınma, hafif kanamalar da diğer yan etkiler arasındadır. İki haftayı geçen ve iyileşme göstermeye yan etkiler enfeksiyon göstergesi olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora başvurmak gerekir. Ayrıca bu süreç boyunca belirli periyotlarla yapılması planlanan doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekimi sonrası ilk hafta çok önemlidir. Saç ekiminden sonraki gün bandaj çıkarılır. Sıcak sudan ve güneşten uzak durulmalıdır. Üçüncü günden sonra doktorun önerdiği bir şampuanla saç yıkamaya başlanabilir. Çay, kahve minimum seviyede tüketilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Fiziksel aktiviteler ve stresten kaçınılmalıdır. İkinci haftadan sonra saç derisindeki yaralar iyileşmeye başlar ve kabuklar dökülür. Ölü derinin atılmasına destek olmak için saç derisine masaj yapılarak yıkanmaya özen gösterilmelidir. Bu dönemde az miktarda saç dökülmesi “şok dökülme” denilen normal bir süreçtir. Bu normal süreç, iki aydan dört aya kadar uzayabilir. Sonrasında düzenli saç gelişimi görülür.

Saç Ekimi Sonrasında Doğal Görünüme Ne Zaman Ulaşılır?

Saç ekimi sonra üçüncü haftada şişlik ve saç çizgisi etrafındaki kızarıklıklar büyük oranda kaybolur. Bu dönemde uzman kontrolünde egzersize başlanabilir. Ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. İkinci aydan sonra saç dökülmeleri azalır ve yeni saçlar çıkmaya başlar. Saçların büyüme hız düzenli olmayabilir. Enfeksiyon gelişme riskine karşı dikkat edilmelidir. Enfeksiyondan şüphelenilen bir durum var olursa uzman hekime danışılmalıdır. İşlemden sonraki altıncı ayda saçlar kalınlaşmaya ve uzamaya başlar. Saçlar taranmaya, tıraş olmaya, bakım yapmaya müsaittir. Yeni çıkan saçların eşit şekilde uzamaması normaldir. Eşit olmayan kısımlar kesilerek düzeltilebilir. Bir yıl sonra doğal görünümlü, dolgun saçlara sahip olunur. Bundan sonra saçları şekillendirmek serbesttir. Artık saçlar uzamaya ve büyümeye devam eder. Saçların özel bir bakıma, şampuana veya ilaca ihtiyacı kalmaz. Standart şampuanlar ve saç bakım ürünleri yeterli olur.

Saç Ekiminden Sonra Ekilen Saçlar Ne Zaman Uzar?

Hastalar, saç ekiminden sonra ekilen saçların hızlıca çıkmasını ve uzamasını ister. Ancak saç ekimi doğal bir süreç olduğu için biraz sabır gerektirir. İşlem yapıldıktan sonra zaman zaman saçlarda dökülme ve uzama görülmesi normal bir durumdur. Operasyondan sonraki iki üç ay içerisinde saçlar çıkmaya başlar. Çıkan saçlar değişik miktarlarda uzayabilir. Eşit olmayan saçlar kötü bir görüntü yaratıyorsa doktorun da onayı ile kesilebilir. Ancak kesme işlemi sınırlı bir miktarda yapılmalı, kazınma işlemi yapılmamalıdır. Çıkan saçların bakımına özen gösterilmeli, doktor tarafından önerilen şampuanlarla masaj yapılarak yıkanmalıdır.

Leave a comment