Skip to content Skip to footer
Kaş Ekimi
Kaş ekimi özellikle kadınların çok tercih ettiği tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Kadınların düzenli ve sürekli kaşlarını aldıkları için kaşlarında küsme denilen bir hadise gerçekleşir. Kaşlar, gençlik yıllarındaki kalınlığı ve hacmi kaybeder. Kaş ekimi ile kaşların eski hacmine ve kalınlığına ulaşmak mümkündür.

Kaş Ekimi Nedir?

Kaş ektirme işleminde öncelikle kişinin mevcut kaş ve yüz yapısı değerlendirilerek en ideal tedavi planı oluşturuluyor. Kişinin kendi saç kökleri kaş bölgesinde boşalan noktalara aktarılarak yaşına, alın genişliğine ve yüzün çerçevesine uygun, doğal bir görünüm ve kalıcı gürleşme elde ediliyor.

Yüz hatlarını belirginleştirerek ifadeye anlam katan kaşlar, duygu ve düşüncelerimizi sözlere ihtiyaç duymadan aktarmamıza yardımcı olur. Bu yanıyla iletişim açısından son derece önemli kabul edilen kaşın asıl işlevi ise gözlerimizi ter, kir ve toz gibi dış etkenlerden korumak. Buna karşılık yüzün en dikkat çekici bölümlerinden birinde yer alması, kaşın estetik görünüm açısından da önemli bir yere sahip olmasını sağlar. Ancak sık ve yanlış alınması, kalıcı makyaj, dövme, stres, kaza, yanık ve ileri yaş gibi faktörlerle kaşlar zamanla dökülebilir, seyrekleşebilir hatta tamamen kaybedilebilir. Günümüzün gelişmiş teknolojileriyle desteklenen kaş ekimi uygulaması ise kaşlara eski formunu yeniden kazandırarak yüzün doğal ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu işlem sayesinde kaşlarının görünümünden memnun olmayan kişiler birkaç saat gibi kısa bir sürede hep hayal ettikleri dolgun, yüz hatlarına yakışan şekilde estetik kaşlara sahip olabilir.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş ektirme işleminde öncelikle kişinin mevcut kaş ve yüz yapısı değerlendirilerek en ideal tedavi planı oluşturuluyor. Kişinin kendi saç kökleri kaş bölgesinde boşalan noktalara aktarılarak yaşına, alın genişliğine ve yüzün çerçevesine uygun, doğal bir görünüm ve kalıcı gürleşme elde ediliyor. Kaş ekimi sırasında günümüzde saç ekimi alanında da sıklıkla tercih edilen FUE yönteminden yararlanılıyor. Kaş ekiminde kişinin kaş hattının doğru belirlenmesi, sonradan çıkacak kaşların daha doğal görünmesini sağlıyor. Bu noktada uygulama yapan doktorun uzmanlığı öne çıkıyor. Kaş ektirme sırasında kullanılacak köklerin alınması için ense bölgesinde küçük bir alan dışarıdan belli olmayacak şekilde tıraşlanarak sterilize ediliyor. Sonrasında kişiye, anestezi hekimi tarafından analjezik (ağrı kesici) ve sedatif (rahatlatıcı) ilaç kombinasyonu uygulanıyor. İlaç etkisini hızlıca gösteriyor ve kişi rahatlayarak şekerleme gibi bir yarı uyku haline geçiyor. Böylelikle kaş ekimi işleminin stresini yaşanmıyor ve hiçbir acı ya da ağrı hissedilmeden lokal anestezi süreci tamamlanmış oluyor. Yarı uyku hali yaklaşık 10 dakika sürüyor. Tıraşlanan bölgeden FUE yöntemiyle sağlıklı saç kökleri toplanıyor. Daha sonra ekimin yapılacağı bölge sterilize edilerek lokal anesteziyle uyuşturuluyor. Kalem şeklindeki safir cevheriyle ekimin yapılacağı alana önceden belirlenen sayıda ve kılların doğal çıkış yönüne göre çok küçük, pürüzsüz mikro kanallar açılıyor. Safir FUE yöntemi ile kanalların çok küçük açılması sayesinde doku deformasyonu en aza indirilebiliyor. Böylece uygulamanın ardından çok doğal bir görünüm elde ediliyor. Toplanan kökler hedeflenen bölgeye, kaşların doğal çıkış yönüne uygun şekilde, bir mücevher ustası titizliğinde tek tek ekiliyor. Uygulamanın özenli ve dikkatli bir şekilde tamamlanması, elde edilen sonuçların başarısı açısından büyük önem taşıyor.

Tek günlük bir işlem olan kaş ekimi, klinik ortamda 3-4 saat içinde tamamlanıyor. Hastanede yatış gerektirmeyen uygulama sayesinde kaşlar dolgunlaştırılabiliyor, uzatılabiliyor veya kalınlaştırılabiliyor. Kaş ekimi yaptıran kişi aynı gün normal yaşantısına dönebiliyor. Kaşlarda oluşan hafif kızarıklık ve şişlik birkaç gün içinde herhangi bir müdahale gerektirmeden geçiyor. Kaş ekiminin ardından meydana gelebilen hafif kabuklanma ise kişiye günlük yaşamında engel oluşturmuyor. Dünya genelinde başarılı sonuçlarıyla bilinen Safir FUE yöntemiyle yapılan kaş ekimi, sedasyon gibi hasta konforunu artıran yöntemler sayesinde kelimenin tam anlamıyla göz açıp kapayıncaya kadar tamamlanıyor.

Icon

Muayene

Ekim yapılacak alana ve kaş tasarımına, muayene aşamasında karar verilerek gerekli çizimler yapılır.
Icon

Operasyon

Alım yapılcak kök bölgesi 1 mm olacak şekilde traşlandıktan sonra gerekli sterilizayon ve lokal anestezi uygulanarak işleme başlanır. Alım yapılacak bölge genelliklekaş yapısına daha uygun olan, saçın ense bölgesinin en alt bölümündeki ince kılların bulunduğu alan olarak seçilir. Bu bölgede yer alan saç kökleri mikro motor yardımı ile en ince-küçük punch'lar kullanılarak toplanırlar. Çoklu greftler kaş bölgesinin doğallığını bozacağı için çıkarılan kıl kökleri içerisinden kaş ekimi için tekli olanlar ayıklanır. Sonrasında ise dizayn edilmiş kaş bölgesine gerekli kanallar açılarak ya da direkt olarak DHI/CHOI PEN aracılığı ile uygun açı ve yönde ekim gerçekleştirilir. Operasyon süresi yaklaşık olarak 2-3 saattir.
Icon

Pansuman

Operasyondan sonraki gün ilk pansuman yapılarak evde pansuman ve bakım önerileri hastaya anlatılır.

Kaşlar Ne Zaman Dolgunlaşıp İstenen Görünümü Alır?

Kaş ekimini takip eden süreçte kaşlar öncelikle kabuklanarak dökülüyor. 15 gün ila 3 ay arasında süren bu aşamanın ardından hedeflenen dolgunluk ve açıya uygun yeni kaşlar çıkıyor. 7-8 ay içinde ise yeni ekilen kaşlar önceden var olanlarla birleşerek sağlıklı, hacimli ve estetik bir görünüm kazanıyor.

Kaş Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kaş ekimi yaptıran kişi rahatlıkla normal yaşantısını sürdürebiliyor. Sadece ilk iki hafta boyunca havuz, deniz ve solaryuma ara verilmesi, güneş ışığına mümkün olduğunca doğrudan maruz kalınmaması ve vücudu zorlayabilecek ağır sporlardan uzak durulması gerekiyor.

Kimler Kaş Ekimi Yaptırabilir?

Yasal uygulamalar gereği 18 yaşını dolduran ve işleme engel oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan herkes kaş ekimi yaptırabiliyor. Buna karşılık hamileler ve emziren anneler ile ilaç tedavisi devam eden hastaların bu işlemi bir süre ertelemesi gerekebiliyor.