Skip to content Skip to footer

Baştan Sona Kaş Ekimi Süreci

Kaşlar insan yüzünün göz, burun,dudak ve elmacık kemikleri gibi en karakteristik bölümlerinden biridir.

Bu bölümler arasındaki uyum ise kişilerin altın oran dediğimiz kusursuz bir görünüme ulaşmalarını sağlayabilmektedir. 

Kaş ekimi operasyonu, dökülme ya da genetik özelliklere bağlı olarak kaşsız kalan bölgeye, donör bölgeden alınan saç köklerinin nakil edilmesi işlemidir.

Kaş dökülmeleri, genellikle uzun süre aynı bölgeden kaş alımı yapılması, saç kıran (alopesi areata) vb kıl kökünü tutan çeşitli cilt hastalıkları, kalıcı makyaj uygulamaları, kemoterapi tedavisi, vb. nedenlerle oluşabilmektedir.

Kaşlarında dökülme ve kaş kaybı yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen kaş ekimi; saç ekimi işleminde olduğu gibi özel tekniklerle ve aynı hassasiyetle yapılır.

Kaş Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz güzelliğini vurgulayan en önemli unsurlardan biri de kaşlardır. Kaşların şekli, kalınlığı, yüze uyumlu olduğu takdirde daha anlamlı, daha canlı ve genç ifade desteklenmiş olur. Yüzünüzdeki en dikkat çeken yer olan kaş bölgesi ifademizi belirten özellikte olması nedeniyle kaş ekimi tasarımı düşünürken mutlaka detaylı en ince ayrıntısına kadar inilerek geniş araştırma yapılarak doğru karar vermeye çalışmanız gerekir. Kaş şekilleri; tarihte modaya ve güzellik algısına göre değişiklik göstermiştir. Geçmiş yıllarda ince, belli belirsiz kaşlar beğenilip uygulanırken, son dönemde daha doğal, kalın görünümlü kaşlar tercih edilip beğeni kazanmıştır. Günümüzde ince kaşları kalınlaştırılıp, istediğimiz şekli oluşturabilmemiz için en doğal görünümü sağlayan yöntemlerden biri de kaş ekimi operasyonlarıdır. Kaş ekimi operasyonları; hem doğal görüntü sağlaması nedeni ile hem de ömürlük kalıcı olması nedeni ile kadınlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Kaş ekimi işlemi de aynı saç ekimi işleminde olduğu gibi aynı tekniklerle yapılır.

Her yaşta kaşları ile sorun yaşayan bireylere kaş ekimi uygulanabilir. Ortalama operasyon süresi ekilecek olan greft sayısı ile doğru orantılıdır. Ortalama da 1-3 saat sürmektedir. Kişinin ihtiyacı belirleniyor ve istemiş olduğu kaş modeli ile doğru orantılı ortak bir kaş şekilli belirleniyor ve belirlenen kaş şeklinden sonra kişinin ihtiyacı olan greftler saçlı olan bölgesinden (iki kulak arasından) FUE yöntemi ile mikro motorlar yardımı ile alınır. İhtiyaca göre kanallar tek tek açılır. Daha sık ve yoğun bir ekim için kullanılan yöntem İnce Safir Perkutan İğne Yöntemi ile ekimdir. Alınan greftler belirlenmiş ve hastanın onayı ile çizilen kaş boşluklarına ekleme yapılıyor. Kaş ekimi yaptırmak isteyen kişi önce doktor ile bir muayene gerçekleştirir. Hastanın istediği kaş yapısını oluşturmak için; kaç adet kök alımına ihtiyaç olduğu, operasyondan sonra nasıl bir kaş görünümü gerçekleştirileceği, örnek çizim uygulaması ile netleştirilir ve operasyon planlaması yapılır. Hastanın operasyon öncesi bir hafta süre ile kan sulandırıcı etkisi olan ilaç, yeşil çay kullanmaması ve son 48 saat alkol almaması önerilir. Operasyon günü hasta, tok karnına gelir ve önce tahlilleri yapılır ve sonrasında kaş çizimleri ve kaş ekim operasyon planlaması netleştirilir. Tedavi olmak istemeyen ya da daha kalıcı ve reel bir çözüm olsun isteyenler, tedavi olmuş ama tedaviye cevap vermeyen kaşlar da ya da kalıcı makyaj haricinde uygulanabilen bir yöntemdir kaş ekimi ve oldukça kolaydır. Kişinin sosyal hayatını çok etkilemeyen birkaç gün içerisinde cilt kendini toparlayarak zaman içerisinde kaş oluşumu olmaktadır. Zaman ve süreç işi. Zaman içerisinde ekilen kaşın 3 ay sonun da %30-%35 kadarı çıkmaktadır. Altı ay tamamlandığında ise %60-%65 oranında kaşlar çıkmaktadır. Sürecin tamamen tamamlanması yaklaşık bir yılı bulacağından, kaş ekimi sonrası sabırlı olmak gerekir. Özellikle kadınlarda ikinci seans ile gürleştirme ve kalınlaştırma yapılmaktadır. Cilt çok hassas olduğu için ve belirli aralıklar ile açıldığı için fazla sıklık deride zedelenme ve yırtılmalara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden çok seyrek ya da az kaşlara sahip kadınlarda ikinci seans ile tamamlama yapmak daha doğru olacaktır. Erkek bireylerde ise daha seyrek ve doğal bir görünüm elde edilmek istendiği için tek seans yeterli olacaktır.

 

Kaş ekiminde süreç basittir ve diğer insanların görünüşünüzle ilgili nelerin değiştiğini anlaması zordur; çünkü sonuçlar fark edilmeyecek kadar ince olmaktadır.

Kaş Ekimi Aşamaları

  • Operasyonun ilk aşamasında; hastanın verici alanı olarak tabir edilen (başın arka kısmı iki kulak arasındaki alan) bölgeden dikdörtgen şeklinde bir bölge (kaş ekimi için yeterli kök alımı sağlayacak küçük bir alan)tıraş edilir. Dikdörtgen şeklinde küçük bir alan tıraş edildiği için, hasta operasyon sonrası saçlarını açtığında; bu alanı saçlar kapatacağı için hasta sosyal hayatına hemen rahatlıkla dönebilir (saçların tamamının tıraş edilmesine gerek yoktur). Operasyon sırasında tıraş edilen verici alandan kökler tek tek toplanıp canlılığını koruması için organ nakli solüsyonu içerisinde bekletilir.
  • Köklerin toplama işlemi sonlandığında, planlanan kaş çizimi içerisinde kalan, ekim yapılacak kaş bölgesine tek tek ince perkutan iğneler (perkutan iğneler gerçek safirden yapılan çok ince iğnelerdir) ile kanallar (delikler) açılır ve açılan kanallara organ nakli solüsyonunda bekletilen yüzde yüz canlılığını koruyan kökler (greftler) tek tek özenle yerleştirilir. Hastanın var olan kaşlarının yönü dikkate alınarak, aynı yönde bir yerleştirme işlemi yapıldığı için doğal görüntü rahatlıkla sağlanır.
  • Köklerin yerleştirilmesinin ardından, hastanın doktoru tarafından kendisine, operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken konular ve operasyon sonrası ilaç kullanımı hakkında detaylı bilgi verilir.

Kaş Ekimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin hayatı boyunca yüzünde taşımak durumunda kaldığı kaş görüntüsünü göz önünde bulundurulmalı, en doğru şekilde yapılması sağlanmalı ki aksi taktirde geri dönüşü zor ya da görüntü itibariyle kötü sonuçlar doğurmamalıdır. Kaş ekimi hakkında dikkat edilmesi gereken genel konular şunlardır;

  • Kaş ekimi sırasında greftlerin ekileceği kanal sayısını maksimuma çıkartmak gerekir.
  • Kaş yapısına göre greft sayısı belirlemeye dikkat edilmelidir.
  • Kaşın şekli de dikkate alınarak, kanalların yönleri doğru belirlenmelidir.
  • Doğal kaş ekimi görünümü için tekli kök alımına dikkat edilmelidir.
  • Kaş ekimi sonrasu hamam ve sauna gibi yerlere gitmek için 10-15 gün kadar beklemek gerekir.
  • İşlem sonrası en az 15 gün zorlayıcı sporlardan kaçınılmalıdır.
  • Kaş ekimi sonrası iki gün boyunca yıkama işlemi yapılmamalıdır. Yıkama işlemi doktorlar tarafından kliniğimizde yapılır ve eğitimi verilir.

Kaş ekim greft sayı planlaması kişinin kaç yapısı ve kaş kaybı gözetilerek planlanır ortalama gereksinime göre değişkenlik gösterebilir bu neden le bazı durumlarda 100 ile 250 greft arası sayıda ekim gerçekleştirilir. 2-3 saat kadar süren kaş ekimi süreci sonrası tamamen iyileşme 4-6 ay kadar sürebilir. Kaşların doğal görünümüne kavuşması ise yaklaşık 12 ay gibi bir sürede tamamlanmış olur. Kaş ekimi yapılırken yukarıdaki önemli noktalara dikkat edilmemesi halinde; yanlış kanal açılmasına bağlı olarak zayıflık ve ters yönde gelişim görülebilir. Bunların dışında kaş ekimi öncesi çizim yapılırken milimetrik özel kaş ekimi cetveli kullanılması, her iki kaşın da paralel özelliklerde olmasını sağlayacaktır.

Kaş Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Kaş ekimi sonrası ikinci gün, hasta ilk yıkamaya gelir. Hastanın ekim işlemi gerçekleştirilen kaş bölgesine yıkama işlemi yapılır ve hastaya 10 gün süresince, nasıl yıkama işlemi gerçekleştirileceği bilgisi verilir. Hasta operasyon sonrası onuncu gün kontrole davet edilir ve kaş bölgesindeki kabuklanmalar hala var olduğu takdirde son bir yıkama işlemi ile kaşlar kabuklardan arındırılır ve böylelikle ekilen köklerin oksijen alması sağlanır. Operasyon sonrası üçüncü ay itibari ile ekilen kaşlar çıkmaya başlar. Ortalama 8-10 ay içerisinde kaş ekim operasyon sonucu elde edilir. Kaş ekim sonrası, ilk 12 ay ekilen kaşlar, aynı bir saç gibi daha hızlı bir şekilde uzayabilir. Operasyondan 1 yıl sonra net kaş formu sağlanır. Kaş ekimi operasyonları lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve ortalama operasyon süresi 1-2 saat kadar sürmektedir. Hastalar operasyon sonrası doğal kaş görünümünden oldukça memnun kalmaktadırlar ve ekim ile oluşturulan kaşlar tekrar dökülmemektedir. Saç ekimi kliniğinde yapılan kaş ekimi işlemi hakkında detaylı bilgi almak için bize aşağıda yer alan form aracılığıyla ya da çağrı merkezi ile ulaşabilirsiniz.

Aenean et egestas nulla. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Fusce gravida, ligula non molestie tristique, justo elit blandit risus, blandit maximus augue magna accumsan ante. Duis id mi tristique, pulvinar neque at, lobortis tortor.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Etiam vitae leo et diam pellentesque porta. Sed eleifend ultricies risus, vel rutrum erat commodo ut. Praesent finibus congue euismod. Nullam scelerisque massa vel augue placerat, a tempor sem egestas. Curabitur placerat finibus lacus.

Leave a comment